Kolejny zwyczajny grudniowy dzień... Zabrzański chór Resonans con tutti im. Prof. N.G. Kroczka otrzymał Grand Prix na II Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Prof. Józefa Świdra, który odbywał się w Cieszynie.
Konkurs został zorganizowany w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. Józefa Świdra przez Chór Uniwersytetu Śląskiego Harmonia w Cieszynie oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Artystyczny oraz Instytut Muzyki w Cieszynie. W ramach festiwalu w dniach 7-11 grudnia w Cieszynie i jego okolicach odbywały się liczne wydarzenia muzyczne, spotkania, warsztaty dla dyrygentów i konferencje.
Resonans swoim zwyczajem postawił na szybkie działanie. Rankiem 10 grudnia chórzyści wyruszyli w drogę, by jeszcze przed południem móc się rozśpiewać i odbyć próbę akustyczną. Potem krótka powtórka szlifowanego przez ostatnie tygodnie repertuaru i już trzeba było wystąpić przed jury konkursowym. Przesłuchania odbywały się w Sali Widowiskowej Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy”. Resonans con tutti dyrygowany przez Arlenę Różycką-Gałązkę dał koncert składający się z następujących utworów: Jesu dulcis memoria L. Nestora, Daemon irrepit callidus G. Orbana, Abendlied J. Rheinbergera, Cantus gloriosus J. Świdra, chóralnej aranżacji sławnej piosenki zespołu The Beatles – Hey Jude oraz tryptyku J. Łuciuka Trzy Baby. Śpiewacy Resonansu przeplatali delikatne dźwięki utworów takich jak Abendlied z zaskakującą nowoczesnymi brzmieniami muzyką Nestora i Świdra. Był repertuar sakralny, była rozrywkowa aranżacja, były pieśni inspirowane muzyką ludową. Chór dzięki tak dobranej liście utworów miał szansę zaskoczyć jury, a także zaprezentować swój poziom zarówno od strony intonacji jak i dykcji oraz ekspresji.
Po krótkim odpoczynku, którą zabrzanie wykorzystali na spacery po zimowym Cieszynie, w Kościele Jezusowym rozpoczął się Koncert Galowy Laureatów. Było to ważne muzyczne wydarzenie, gdyż ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród towarzyszyła muzyka Profesora Józefa Świdra. Orkiestra Kameralna Silesian Chamber Players pod dyrekcją Małgorzaty Kaniowskiej wykonała cztery utwory Mistrza, z czego aż trzy były prawykonaniami. Zabrzmiały: Intrada e fugato, Canzonetta di Natale, Varianti oraz Alla polacca składająca się z Poloneza, Krakowiaka i Kujawiaka. W tym czasie dla nerwowo zniecierpliwionych chórzystów najważniejsze było jednak ogłoszenie wyników. Zabrzanie słyszeli kolejno wyczytywane nazwy chórów, jednak na hasło „Resonans con tutti” musieli czekać aż do samego końca. Złoty Dyplom, Grand Prix konkursu, Puchar J.M. Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Andrzeja Kowalczyka oraz nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór inspirowany folklorem otrzymał Resonans! Znów godziny prób i cała praca nie poszła na marne, jury doceniło poziom wykonania utworów i Pani Arlena Różycka-Gałązka z rąk przewodniczącego jury prof. dr hab. Sławomira Kaczorowskiego otrzymała upragnione trofea. Niedługo później, po otrzymaniu licznych gratulacji i słów uznania wszyscy z radosną pieśnią rozsadzającą od środka autokar wrócili do domu.
Można by powiedzieć, że historia lubi się powtarzać. Znów Resonans con tutti nie dał szans konkurencji i po raz kolejny zdobył najwyższą nagrodę konkursu. Nic jednak nie dzieje się samo. Zaimponowanie jury składającemu się z wybitnych muzyków i dyrygentów było owocem ciężkiej pracy nad wykonywanymi utworami i ciągłego dopracowywania elementów intonacji i interpretacji. To prawdziwa recepta na sukces.
Anna Mańka / Resonans.pl