Śpiewacy zabrzańskiego chóru „Resonans con tutti” uczcili jubileusz 40-lecia działalności zespołu. Była piękna muzyka, dostojni goście, ale przede wszystkim radość i rodzinna atmosfera.
[nbsp]
Sobotni koncert w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca był okazją do zaprezentowania szerokiego repertuaru zespołu. Na scenie pojawiło się blisko 200 chórzystów, którzy reprezentowali wszystkie pokolenia śpiewaków „Resonansu”. Tak szeroki skład to tylko część z 2,5 tysiąca osób, które do tej pory próbowały swych sił w zespole.
[nbsp]
Prowadzący koncert aktor, Artur Święs – również były chórzysta – pełnił rolę przewodnika po bogatej historii chóru, który powstał dzięki Marii i Norbertowi Kroczek. Występ zainaugurowany popularną „Międzynarodówką” poprowadził słuchaczy przez świat zespołu tworzonego w IV LO im. Mikołaja Reja w Zabrzu, przez lata budującego wysoki poziom wykonań, aż po międzynarodowej sławy „Resonans con tutti”. Nie zabrakło utworów z dawnych lat, jak choćby popularnych „10 pieśni śląskich”, czy „Górniczego życia”, a także obecnego repertuaru w postaci między innymi „Concerto Rustico” Romualda Twardowskiego, „Magnificatu” Johanna Christiana Bacha, a także utworów wykonanych wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.
[nbsp]
Na scenie pojawili się też wykonawcy, których przygoda z muzyką miała początki w zespole jubilatów. Chór „Passionata”, szantowy zespół „Brasy”, a także soliści: Sonia Presz i Łukasz Nowak dali pokaz swoich umiejętności wokalnych. Nie zawiodła także pianistka Anna Gburek, której popisowe wykonanie „Ballady f-moll” Fryderyka Chopina było symbolicznym zwieńczeniem ostatniej drogi zmarłego podczas konkursu w irlandzkim Cork współzałożyciela zespołu, Norberta Kroczka.
[nbsp]
Artur Święs chętnie przytaczał anegdoty związane z wyjazdami „Resonansu con tutti”. Z rozrzewnieniem wspominał stary, psujący się autobus nazywany „zielonym ogórkiem”, perypetie związane z wydawaniem paszportów, a także odśpiewaną w Belgii „Odę do radości” jako znak integracji Polski sprzed przemian z Europą.
[nbsp]
Podczas koncertu prowadzący chór: Maria Kroczek, Arlena Różycka-Gałązka i Waldemar Gałązka otrzymali Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego", nadawane przez Kapitułę Sejmiku Województwa Śląskiego. Chór otrzymał też Medal Stulecia przyznany przez Polski Związek Chórów i Orkiestr.
[nbsp]
Trzy i pół godzinny koncert zakończyło wspólne śpiewanie chórzystów i zgromadzonej publiczności, która nie szczędziła artystom gromkich braw.
Dzień wcześniej w zabrzańskim kościele św. Anny artyści wykonali „Messę di
Gloria” Giacomo Pucciniego oraz utwory z popularnych oratoriów. Jubilatów,
muzyków Filharmonii Zabrzańskiej oraz solistów Adama Sobierajskiego i Adama
Szerszenia oklaskiwały tłumy słuchaczy, którzy szczelnie wypełnili 110-letnią
świątynię.
[nbsp]
[nbsp]
Grzegorz Wagner
[nbsp]