Podczas gdy na południu Polski maj był raczej ponury, członkowie Zabrzańskiego Chóru Młodzieżowego „Resonans con Tutti” spakowali walizki i udali się w podróż w północne rejony kraju. Warmia przywitała śpiewaków zielonym krajobrazem i słoneczną pogodą. Jednak zespół nie przyjechał tam dla pielęgnowania lenistwa, a wręcz przeciwnie – bo na tegoroczną edycją odbywającego się od 15 lat w Barczewie konkursu chóralnego.
W dniach 25 – 27 maja 2017 roku odbyła się XVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej imienia Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie, w której wzięło udział 18 chórów, w tym także chór Resonans con Tutti. Wydarzenie to odbywa się w miejscowości narodzin kompozytora, którego imię mu przyświeca.
W czwartkowy poranek, po blisko 8 godzinnej podróży, chórzyści Resonansu mogli nacieszyć się chwilą wytchnienia, wykorzystując czas na ulokowanie się w domkach oraz relaksem nad wodą i podziwianiem pięknych widoków. Następnie przyszła pora na rozśpiewanie i próbę repertuaru przygotowanego zarówno na przesłuchanie konkursowe jak i koncerty towarzyszące.
Popołudniem miało miejsce oficjalne otwarcie festiwalu, podczas którego wszystkie chóry zaśpiewały wspólnie „Rotę” przed pomnikiem Feliksa Nowowiejskiego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Barczewie. Po [nbsp]tym miał miejsce przemarsz muzyków po ulicach miasta, podczas którego zespoły śpiewały utwory z własnego repertuaru. Po zbiorowym wykonaniu Hymnu Warmii pod dawnym domem Feliksa Nowowiejskiego, gdzie obecnie mieści się muzeum kompozytora, chóry zostały powitane zgodnie ze staropolską tradycją - chlebem i solą. Wieczorem pochód dotarł do amfiteatru na koncert inauguracyjny, gdzie wszystkie zespoły biorące udział w konkursie miały szanse na pierwsze oficjalne zaprezentowanie się od jak najlepszej strony przed jury, które przysłuchiwało się śpiewom już w trakcie wędrówki.
Drugiego dnia festiwalu trwały przesłuchania konkursowe, ale także koncerty towarzyszące. Resonans con Tutti zaśpiewał dla uczniów szkół podstawowych – najpierw w Kościele w Łęgajnach, później także w szkole w Barczewie. Pierwszy z tych koncertów odbył się jeszcze przed przesłuchaniem przez jury, a entuzjatyczny odbiór wykonywanych dla młodych słuchaczy utworów pozytywnie nastroił chórzystów przed konkursem.
Kiedy śpiewacy zabrzańskiego chóru stanęli w Skarbcu Kultury Europejskiej akustyka dawnego kościoła ewangelickiego poniosła dźwięki bogatego repertuaru. Swoją prezentację rozpoczęli utworem „Crucifixus” A. Lottiego na 8 głosów, wymagającego ogromnego skupienia, mocnego brzmieniowo; następnie „Pieśń Rokoszan” Anonimowego Autora, liryczne „Abendlied” J. Rheinbergera, „Parce Domine” F. Nowowiejskiego, aranżację chóralną „Hey Jude” P. McCartneya i J. Lennona oraz żywiołowe „Concerto Rustico” R. Twardowskiego. Taki wybór utworów wymagał odnalezienia się w wielu stylach i podkreśleniu niuansów muzyki pochodzącej z różnych epok. [nbsp]Wieczorem tego dnia śpiewacy udali się na ognisko zorganizowane dla chórów podczas którego mieli okazję trochę odpocząć i zrelaksować się po pełnym wrażeń, pracowitym dniu.
Trzeciego dnia od rana należało zacząć się żegnać z jeziorami, zielenią i słońcem Warmii. Dzień dla Resonansu rozpoczął się późno. Po południu miały miejsce warsztaty dotyczące emisji głosu dla chętnych chórzystów prowadzone przez prof. Elżbietę Wtorkowską. Potwierdziły ona posiadaną już przez zespół wiedzę oraz pozwoliła poznać nowe ćwiczenia, które od razu można było zacząć wprowadzać w użytek.
Wieczorem odbył się koncert galowy w kościele św. Anny w Barczewie. W pierwszej części zespoły zaprezentowały utwory skomponowane przez Feliksa Nowowiejskiego. Następnie ogłoszone zostały długo oczekiwane wyniki. Resonans con tutti zdobył Złoty Dyplom oraz nagrodę specjalną za wykonanie utworu inspirowanego folklorem za „Concerto Rustico” R. Twardowskiego. Zdobywcą Grand Prix festiwalu został Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Laureaci jeszcze raz wyszli na scenę aby wykonać wyróżnione utwory i XVI edycja festiwalu została zakończona.
Młodzi śpiewacy wracają do Zabrza radośni i pełni dumy z kolejnego osiągnięcia, bogatsi nie tylko o zdobyte wyróżnienia, ale także o nowe doświadczenia. A przede wszystkim – gotowi do pracy nad przygotowywaniem kolejnych utworów na zbliżające się koncerty i konkursy.
Paulina Bachanek/Anna Musioł
[nbsp]